Neki ga zovu lovački grah, a neki pak ciganski ili mađarski. Bez obzira koji je naziv u pitanju, iza njega se krije fantastična zimnica koja se lako spravlja, odličnog je okusa te idealna za one koji ne vole suviše komplikacija oko spravljanja zimnice. Ujedno, sastojci nisu skupi, a od ovih količina u receptu dobit ćete čak devet teglica ciganskog graha koji paše uz sva jela. A i samog na kruhu ga možete jesti, toliko je fin.
Ja sam za vikend napravila jednu rundu, a uskoro se spremam baciti na još jednu. Dok ima domaće paprike 🙂 Pa evo najprije sastojaka za ciganski grah:
1 kg kuhanog graha (ako vam se ne da kuhati, može i onaj iz konzerve)
1 kg sjeckane svježe rajčice (ili 1 l kuhane)
2 kg svježe paprike, narezane na kockice (vrsta paprike je po vašem izboru)
2-3 feferona (može, a i ne mora)
cijela glavica češnjaka
4 glavice crvenog luka
nekoliko mrkvi, nasjeckanih (ovo isto tako nije obavezan sastojak)
3 dcl maslinovog ulja (može i obično)
sjeckani peršin (ja ga stavim puno)
2 žlice šećera
1 dcl octa
2 žlice šećera
soli i papra po ukusu
Priprema:
Popržiti i prodinstati sve sastojke osim graha, octa, soli, šećera i papra. Nakon nekoliko minuta dinstanja dodati ocat, sol, šećer i papar. Miješati potom cca pola sata do sat, dok sastojci ne omekšaju, ali računajte da mora ostati i malo tekućine, ne smije se sve isušiti. Negdje ćete u recepturama naći da ako usfali tekućine možete dodati malo vode u kojoj se kuhao grah. Ja sam umjesto toga dodala pasirane rajčice pomiješane s vodom.
Na kraju dodajte kuhani grah i miješajte još dvadesetak minuta. Bitno je da miješate cijelo vrijeme kako smjesa ne bi zagorila.
Kada je gotovo, zagrijte pripremljene staklenke u pećnici (na 150 stupnjeva), vruću smjesu ulijevajte u staklenke i zatvorite ih čepom. Okrenite ih potom naopako, zamotajte u neku dekicu, stolnjak ili ručnik da im bude toplo, i pustite da se tako zamotane i okrenute naopako ohlade.
I što drugo reći osim – uživajte u okusu! 🙂