Znate ono kada kažete kako vas nešto muči želudac, a nakon toga čujete “pa daj si popi pelinkovac”. I tko god da vam to kaže, u pravu je. Pelinkovac stvarno blagotvorno djeluje na želudac, i zato će ga gutnuti i oni koji ne vole njegovu gorčinu i okus. Pa kad smo kod okusa, malo sam eksperimentirala i doradila osnovni recept za domaći pelinkovac dodatnim okusima, mirisima i aromama, a rezultat je nešto fenomenalno što nema veze s onim pićem “koje inače ne volite”. U ovom, domaćem pelinkovcu, ima kadulje, melise, naranče, cimeta, anisa…. Divan je – ljekovit i ukusan, pitak, a gorčina se blago osjeti, taman koliko treba. A i pravo je doba godine za njega. Dobro se jede, više nego inače, hrana je kalorična, teška, malo smo neumjereni u svemu. I zato, sebi i svima oko vas koji u sebe strpaju previše hrane (većina nas je takva 🙂 ), dajte ovaj aromatični pelinkovac kao dižestiv – jamčim olakšanje nakon čašice ovog eliksira.
Stignete ga napraviti prije blagdana jer se sastojci namaču u rakiji samo pet dana. Ako nemate domaće rakije, jednako dobra bit će i čista votka. Osnovni recept sam imala za tri litre pelinkovca, odnosno, varijantu u kojoj se radi s tri litre rakije, no smanjila sam to na 7,5 decilitara rakije i tomu prilagodila i ostale sastojke. Tako ću i staviti recept, a odlučite li se za veću količinu i sastojaka stvaljajte više sukladno ovom receptu.
Što se tiče biljke gorki pelin, koja je glavni sastojak ovog ljekovitog likera, vrlo često raste pokraj kuće kao korov, a tom brzinom se i razmnožava. Voli neobrađene terene, voli krajeve gdje je toplo. Sigurno ste ga već vidjeli u prirodi, i sigurno ga netko koga poznate ima pored kuće. No za ovu priliku možete koristiti i sušenu biljku. Ja sam ga sebi posadila iza kuće, a iako se on u pravilu bere krajem ljeta, iskoristila sam prilično toplo vrijeme u Istri ove zime i to što se biljka još jako dobro drži, s obzirom na to koji je datum. Zato sam ga brala svježeg, usprkos tomu što je prosinac. Gorki pelin ćete prepoznati po tome što ima formu grma, a zeleni listovi kao da su presvučeni srebrnim slojem.
Sastojci za domaći pelinkovac:
7,5 decilitara domaće rakije loze (ili votke)
pola šalice vode
375 grama šećera
dvije grančice pelina (oko 20 cm dužine)
pola šalice listova kadulje
četvrt šalice listova mente
četvrt šalice listova melise
cimet u štapićima (nekoliko komada od 2-3 centimetra)
žličica mljevenog korijandera
klinčići (po želji, nekoliko klinčića ili više)
zvjezdasti anis (po želji, nekoliko komada)
kora jedne naranče
kora jednog limuna
Ja sam koristila mješavinu začina iz jednog od mojih najdražih dućana – Harrisa spice store, a ona se prodaje kao mješavina za kuhano vino. U njoj su cimet, klinčići, anis i sušena korica naranče. Mješavina je super, a odlučite li se za nju, bez obzira na to što unutra ima sušene narančine korice, u ovaj pelinkovac svakako treba staviti i sjeckanu koru jedne svježe naranče.
Priprema:
Nasjeckajte jednu grančicu pelina, pa je zajedno sa šećerom stavite u posudu i na laganu vatru. Miješajte cijelo vrijeme, a cilj je da se šećer karamelizira. Sve treba postati tamno smeđa, tekuća masa. Kada to postignete zalijte vodom, i pustite da se sve još lagano krčka nekoliko minuta. Nakon što karamelizirani šećer zalijete vodom, nemojte se prepasti kada se sve ono što je bilo tekuće pretvori u jednu tvrdu, ljepljivu hrgu. Samo pustite da voda kojom ste to zalili lagano krčka, a hrga će se polako otapati. Nakon nekoliko minuta maknite posudu s vatre i u još vruću tekućinu dodajte nasjeckanu onu drugu grančicu pelina. Pustite da se tekućina ohladi (komadi hrge i dalje će se tako topiti, a ako koja grudica i ostane, neka vas ni to ne brine, otopit će se poslije u rakiji).
U dovoljno veliku staklenku s poklopcem stavite sjeckane listove kadulje, mente i melise, cimet, klinčiće, anis, korijander te nasjeckanu koricu naranče i limuna. Zalijte sve sa 7,5 decilitara rakije, dodajte ohlađenu tekućinu s karameliziranim šećerom i pelinom, sve promiješajte i zatvorite staklenku. Pustite da tako stoji pet dana, a nakon toga procijedite kroz gazu.