Okućnica i vrt

Vodene oaze kao stvorene rukom prirode

19. kolovoza 2018.

Vodene biljke i voda jednostavno su magični – kaže najpoznatiji graditelj bazena i jezera na svijetu, Britanac Anthony Archer-Wills. Neki su ga možda pratili u serijalu emisija na Discovery Channelu i Animal Planetu, a za one koji još ne znaju tko je on, evo ponešto o njemu što će vam dati jednu posve drugačiju perspektivu bazena pokraj kuće. I što je najvažnije, imat ćete osjećaj da je vodena oaza nešto što nije rezervirano samo za duboki džep.

Već više od 50 godina Archer-Wills radi nešto jedinstveno i prepoznatljivo što inspirira ljude s više kontinenata i potiče ih da svoju okućnicu učine posebnom, u skladu s prirodom. Kada se spomene bazen pokraj kuće mnogima pred oči dođe slična slika – pravilne linije, bistra voda plavičastog odsjaja, keramičke pločice, popločene staze oko bazena… U nekoj najjednostavnijoj varijanti, ili uz veću dozu luksuza. Sve je vrlo jednostavno, pomislit ćete. No baš ovdje dolazi do izražaja ono zašto je rad Archera-Willsa, stručnjaka za okućnice kojeg još zovu i Pool Master, toliko specifičan. Ovaj 72-godišnjak, naime, osmišljava bazene i jezerca u okućnici koji djeluju kao da ih je oblikovala priroda prije mnogo godina. Koristi već postojeću konfiguraciju terena, zemlju, kamenje, stijene. Respektira pri projektiranju biljni i životinjski svijet, a dok osmišljava budući izgled vodene oaze, cilj mu je sačuvati svako drvo ili cvijet koje se nađe u blizini te osmisliti projekt tako da ni na koji način ne naruši prirodnu ravnotežu.

Svaki projekt Anthony započinje na jednak način. Sjedne i pijucka osvježavajuće piće, promatra okućnicu i skicira viziju budućeg okruženja. Kad završi tu prvu fazu, s dječačkim sjajem u očima trčkara uokolo crtajući gdje će rasti koja vodena biljka i dajući onaj završni touch svojoj ideji. Nakon što vlasnik okućnice da zeleno svjetlo – počinje avantura.

Anthony tvrdi da ne postoje nikakva ograničenja za stvaranje vodene oaze kada je konfiguracija i vrsta tla u pitanju. Cijelu priču može poskupjeti rad bagera i iskapanje ako se to radi na mjestu gdje je stijena, no ako se prostor za bazen ili jezero kopa u zemlji, više vrsta nepropusnih membrana omogućava da to učinimo na svakoj vrsti tla.

Želite li se okušati u nečem sličnom, ohrabrujuće je što ovaj vodeni guru kaže da malo, ukrasno vrtno jezerce možemo svi jednostavno napraviti sami. Najprije, naravno, treba iskopati rupu, a potom odrediti granicu do koje će jezerce biti ispunjeno vodom – to je 30 centimetara niže od razine ostatka tla u okolini. Sljedeći korak je obložiti rupu takozvanim pond linerom, odosno, folijom za vrtno jezerce i na to dobro utisnuti geotekstil koji se inače stavlja ispod asfalta. Slijedi dekorativni dio u kojem na stijenke otvora trebate staviti sve što želite da ukrašava vodenu oazu – kamenje raznih oblika i veličina, cigle… Jednako tako, važno je da napravite rub i da se nepropusna membrana ne vidi ispod ovog dekorativnog dijela. Materijali kojima oblažete rub moraju biti spušteni po stijenci jezerca 30 centimetara ispod razine vode. Na dno možete staviti sitni kamen, ili, primjerice, kamene posude koje ćete ispuniti zemljom. Na taj način možete posaditi u njih neku vodenu biljku, poput vodoljuba ili močvarnu peruniku.

Foto: Animal Planet