Obilne zimske i proljetne kiše učinile su ovogodišnju vegetaciju neopisivo bujnom – sve je raslo bolje, više, jače i intenzivnije nego inače. Pa tako i gospina trava – kantarion. Ovdje u okolici Grožnjana moglo ju se vidjeti doista na svakom koraku već početkom lipnja. Žuti cvjetovi okupirali su livade i kamenjare, a dovoljno je bilo zaustaviti auto negdje uz cestu i u kratkom vremenu nabrati više nego dovoljnu količinu za čaj, tinkturu, macerat… Za sve one koji nisu neki ekstra profesionalci kada su u pitanju ljekovite biljke i koji ih beru s ushićenjem, iz čiste ljubavi i za kućnu prirodnu ljekarnu (u koje i sama spadam), mogu sa sigurnošću ustvrditi da je riječ o biljci koju ćete vrlo lako prepoznati i nabrati. Ako želite biti posve sigurni je li biljka na koju ste naišli doista gospina trava, postoji siguran način da to utvrdite. Otrgnite cvijet i zgnječite ga među prstima. Ostavi li mrlju tamnocrvene do gotovo ljubičaste boje – to je to. Moje prvo iskustvo je bilo takvo da sam našeg grožnjanskog poštara Čedu zamolila da mi donese gospinu travu jer je u jednom razgovoru spomenuo da zna gdje raste, a ja kao friški stanovnik Grožnjana nisam uopće znala otkuda krenuti. Uz onaj nekakav oprez i strah da ne uberem nešto krivo, otrovno, tko će ga znati kakvo. Čedo se doista uskoro pojavio i s računima, i s punim naramkom biljke, a to isto popodne cvjetovi su se već namakali u rakiji za tinkturu te u domaćem maslinovom ulju za macerat, koji, inače, zovemo i kantarionovo ulje. Uskoro sam, posve slučajno, i sama otkrila mjesto gdje gospina trava raste u velikim količinama i to je bilo to – neraskidivi savez između mene i gospine trave.
Za mnoge će vam biljke reći da su kraljice među ljekovitim biljkama, ali gospina trava istinski to i jest. Sjećam se kada mi je prošle godine jedna kolegica rekla da me moli, nađem li gospinu travu, da joj napravim tinkturu, jer je to apsolutni jedino što joj pomaže kod zimskih depresija s kojima se iznova bori svake godine. Uostalom, gospina trava drži vrlo visoko mjesto u prirodnoj medicini upravo zato što je dokazano jedan od najjačih prirodnih antidepresiva. Poznato je i da regulira hormonalnu sliku kod žena, a ima i antibakterijsko i antivirusno djelovanje. Odličan je pomagač kod problema s kožom te bolnim zglobovima ili mišićima. Priznaje ju i službena medicina, pa su klinička istraživanja pokazala njezin blagotvoran učinak kod depresije, razdražljivosti, anksioznosti i problema s nesanicom. Ona će jednako tako povećati našu koncentraciju, smanjiti iscrpljenost organizma i kronični umor te biti snažan saveznik kod glavobolja i migrena.
Čula sam i iskustva onih koji, primjerice, skidaju šminku isključivo s kantarionovim uljem. Tvrde da im je lice čisto i zategnuto, bez akni, a čak su i manji ožiljci posve nestali.
Pa da ne filozofiramo previše – evo i konkretnih ideja:
KANTARIONOVO ULJE
Nakon što naberete cvijet gospine trave ostavite ga da se prosuši jedan dan u zatvorenom. Potom staklenku napunite otprilike ¾ cvjetovima, pa do vrha ulijte maslinovo ulje. Možete koristiti i ulje badema ili marelice. Ostavite staklenku da stoji vani na suncu minimalno četiri tjedna (po potrebi i koji tjedan više, ovisno o tomu kolio je bilo sunca). Svaki dan je malo protresite. Na kraju kroz gazu procijedite ulje i spremite ga u tamne staklene posude, na tamno i hladno mjesto.
TINKTURA OD GOSPINE TRAVE
Ako tinkturu radite s litrom rakije (po mogunoti domaće) trebat će vam 200 grama cvjetova kantariona. Stavite ih u staklenku te zalijte rakijom. Ostavite da stoji četiri tjedna i svaki dan protresite. Na kraju procijedite kroz gazu. Ova tinktura odličan je borac protiv svih oblika depresije. Uzimajte dvadesetak kapi tri puta na dan.
ČAJ OD GOSPINE TRAVE
Muči li vas blaga depresija, loše raspoloženje i nesanica, što je problem kod mnogih ljudi u tmurne jesenske i zimske dane, možete piti i čaj od gospine trave. Dvije do tri čajne žličice cvjetova stavite u vruću vodu i pustite da odstoji nekoliko minuta. Procijedite i po želji zasladite medom. Pijte svaki dan po dvije šalice.
MELEM ZA UPALJENE I BOLNE MIŠIĆE
Kantarionovo ulje s početka priče ovdje ćete iskoristiti na najbolji mogući način. Trebat će vam decilitar ovog blagotvornog ulja, 30 grama pčeinjeg voska, 15 kapi eteričnog ulja stolisnika, 15 kapi eteričnog ulja klinčića te 15 kapi eteričnog ulja cimeta. Na pari, odnosno, u dvostrukoj posudi, zagrijte kantarionovo ulje (treba biti vruće, ali ne smije prokuhati, pazite na to), pa u njemu miješajući otopite pčelinji vosak. Maknite s vatre i ukapajte eterična ulja stolisnika, klinčića i cimeta. Prelijte u posudice, zatvorite poklopcem i pustite da se stisne na sobnoj temperaturi. Mažite ovim melemom upaljene i bolne mišiće. Rok trajanja mu je do godinu dana.
MIRISNI SAPUN
Za sapun od kantariona bit će vam potrebno oko 115 grama otopljenog sapuna (neutralnog), 5 ml (jedna čajna žličica) kantarionovog ulja te 20 kapi eteričnog ulja sandalovine. Rastopite sapun na pari i kad dođe u tekuće stanje stavite u njega kantarionovo ulje te ukapajte ulje sandalovine. Dobro sve promiješajte, ulijte u kalup za sapune i ostavite da se posve ohladi i stisne.
HRANJIVA MASKA
Ova hranjiva maska preporučuje se za suhu i normalnu kožu. Zagrijte tri jušne žlice tinkture gospine trave te umiješajte u nju dvije čajne žličice meda. Dodajte tomu tri žlice svježeg soka od krastavaca. Nanesite masku na očišćenu kožu lica i držite pet do osam minuta. Masku potom isperite toplom vodom.